Herbář Mýdlárny Rubens

Cypřiš

Cypřiš

Cupressus sempervirens Vůně silice pomáhají utřídit si myšlenky, cíle a chtění. Používají se – šišky a jehličí. Cypřiš je vhodný na vnější použití.

Jaké účinky naši předkové vypozorovali?

Silice cypřiše působí na uvolnění křečí, stahující cévy a posilující žíly, snižující nadměrné pocení, otoky. Používal se jako antiseptikum, při revmatu a hemoroidech. Má močopudné účinky, snižuje pocení a také omezuje vypadávání vlasů. Příznivě působil i při nervovém podráždění díky vyrovnání nervového napětí. Reguluje krevní oběh, napomáhá pruchodnosti lymfatických uzlin..

Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /

Má zklidňující a antibakteriální účinky.

K potírání pokožky

Uvolňuje křeče, reguluje krevní oběh.

Jaké zajímavé užití?

Cypřiš býval vždy používán v těžkých životních situacích člověka při nejrůznějších rituálech. Silice transformace obnovy pomáhá ujasnit myšlenky, cíle a chtění. Pro jeho posilující a povzbudivou sílu se používal ke svěcení rituálních předmětů, byl považován za symbol upřímnosti. „Opustit staré a přijmout nové“.

A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři

„Cypřiš utlučený dohromady s olejem a solí přiložený na puls nohou a rukou, a teplý potřený na páteř pomáhá proti zimnici. Cypřiš vložená do truhly mezi šaty chrání je před moly a červy, vložený do lože pod peřinu, zahání blechy a štěnice.“

Image
Mýdlárna Rubens

Růžová 195 obec Růžová, 405 02 Ústecký kraj
Miloslava Hrachovcová

+420 737 337 011

+420 604 783 281