Herbář Mýdlárny Rubens

Kopřiva

Kopřiva

Urtica dioica Tolika lidmi nenáviděná rostlina, a přesto tak úžasná. Používají se - nať a listy. Sbíráme od května do září, za pěkného počasí. Kopřiva je vhodná jak na vnější použití, tak vnitřně.

Jaké účinky naši předkové vypozorovali?

Kopřiva obsahuje mnoho živin, snižuje prokrvení, potlačuje krvácení. Mírní artiritidu, a revmatismus.

Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /

 

Na očistu těla

 

Tuhý bylinkový šampon s kopřivou

Přírodní tuhý bylinkový šampon s kopřivou

Je vhodná při mazotoku pokožky hlavy, při tvorbě lupů, lupénky, mykóze kůže. Používá se k masážím vlasové pokožky, proti vypadávání vlasů, dodává jim lesk, pružnost a zesílení.

K potírání pokožky

 

Přírodní bylinkový olej s třezalkou

Přírodní bylinkový olej s třezalkou

Čerstvá bylina se používá na „bičování“ částí těla napadeným revmatismem, artritidou či bolestmi nervových kořínků. Bolest vzniklá důsledkem požahání ustoupí po natření postižených míst olivovým olejem, nejlépe třezalkovým

 

Relaxační koupele

Tiší revmatické opuchliny, zánětlivá onemocnění cest močových, pomáhá při léčbě kožních onemocnění, revmatu a astmatu, zastavuje krvácení, účinně pomáhá proti chřipkovým virům.

 

Co zajímavého na vnitřní užití?

Čípek z vaty namočený do kopřivové šťávy vsunutý do nosní dírky zastavuje krvácení. Mladé kopřivy připravené jako špenát či do jarních zeleninových salátů dodají organisnu potřebné živiny, především třísloviny, vitamíny A, B a C, sloučeniny železa, vápníku a draslíku.

A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři

„Chtěl by někdo jistě věděti, je-li živ či mrtev, vezmi žahavé kopřivy, přilož mu je na rameno, hnát či tvář a nech je tam chvíli ležeti. Zardí-li se kůže a naskočí pupence, tedy má ten člověk v sobě ještě duch života.“

 

Image
Mýdlárna Rubens

Růžová 195 obec Růžová, 405 02 Ústecký kraj
Miloslava Hrachovcová

+420 737 337 011

+420 604 783 281