- Řasy je obecný název, používaný pro širokou škálu rostlin, které se vyskytují v různých vodních zdrojích, nejčastěji se jedná o řeky a oceány. Mohou se ale pěstovat i uměle.
- Jsou různě velké a barevné. Nejčastěji se setkáváme s řasami zelenými, modrými, červenými nebo hnědými.
- Tvoří důležitou součást kosmetického, farmaceutického a potravinářského průmyslu.
- Zelené řasy jsou velmi dobrým zdrojem chlorofylu, jódu, vápníku, železa, křemíku, mědi, zinku, molybdenu, fluoridu, manganu, bóru, niklu, kobaltu a selenu.
JAKÉ ÚČINKY NAŠI PŘEDKOVÉ VYPOZOROVALI?
První zmínka o mořské řase pochází už z 8 st.nl. Zjistili, že při požití mastného jídla je řasa ideálním prostředkem na trávení a snížení hladiny cholesterolu. V 19. století se začalo využívat řasy i v lázeňství a kosmetice, i když procedury byly spíše symbolem určitého luxusu. Vzniklo nové odvětví kosmetiky, kterému se říká algoterapie.
Dnes se v kosmetice používají kvůli svým antiagingovým a hojivým vlastnostem.
PŘI VNĚJŠÍ OČISTĚ? (COŽ V NAŠEM OBORU JE ZÁSADNÍ)
Řasy mají schopnost změkčovat kůži, hojit její poškození, významně se podílí na stimulaci růstu nových kožních buněk. Díky antioxidačním schopnostem chrání pleť před volnými radikály, které jsou hlavními viníky předčasného stárnutí a eliminují zánětlivá ložiska kůže. Rozjasňují pokožku, stabilizují její barvu.
Podporují krevní cirkulaci a obnovu kožních buněk.
Řasy detoxikují pokožku a zlepšují její ochranné funkce. Vzhledem k vysokým hladinám beta-karotenu se používají hlavně ve výrobcích pro velmi problematickou pokožku s projevy akné, psoriázy a různých tipů dermatitidy.
Dále se přidávají do výrobků proti celulitidě a striím. V posledních letech se stále více mluví o vlivu nenasycených mastných kyselin na naše zdraví. Jejich zdrojem jsou některé oleje (lněný, řepkový), ořechy, semena a především tuk mořských ryb, do kterého se tyto mastné kyseliny dostaly z potravy. Na počátku tohoto potravního řetězce pak stojí ŘASY. Kultivace jednobuněčných mořských řas přirozeně produkujících omega-3 mastné kyseliny se jeví jako perspektivní. Omega-3 mastné kyseliny neživočišného původu jsou rovněž přijímány vegetariány a příznivci raw stravy.
DŮLEŽITÉ POZNATKY :-)
V posledních letech se stále více mluví o vlivu nenasycených mastných kyselin na naše zdraví. Jejich zdrojem jsou některé oleje (lněný, řepkový), ořechy, semena a především tuk mořských ryb,
do kterého se tyto mastné kyseliny dostaly z potravy. Na počátku tohoto potravního řetězce pak stojí ŘASY. Kultivace jednobuněčných mořských řas přirozeně produkujících omega-3 mastné kyseliny se jeví jako perspektivní. Omega-3 mastné kyseliny neživočišného původu jsou rovněž přijímány vegetariány a příznivci raw stravy.
CO ZAJÍMAVÉHO NA VNITŘNÍ UŽITÍ?
Gurmáni si jistě vybaví sushi. Vždyť řasa je nedílnou součástí přípravy maki a uramaki.
„Vzhledem k tomu, že naše tělo je neustále vystavováno stresové zátěži – psychický i fyzický stres, včetně sportovních aktivit – fungují zde zelené potraviny jako silný antistresový prostředek.
Snižují stres, tím urychlují regeneraci, tělo tak může efektivněji hubnout.