Origanum vulgare Jak už krásný český název napovídá, tato bylinka vždy sloužila ke snížení negace. Jak v myšlenkách, tak v těle. Používá se celá nať. Sbíráme nejlépe v rozkvětu za plného léta. Dobromysl je velice účinná při vnějším i vnitřním užití.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Naši předci používali dobromysl na podporu dobré mysli (je antidepresivní), na celkové zklidnění a uvolnění křečí. Výrazně napomáhá při odkašlávání, léčbě zánětů i při černém kašli. Jako kloktadlo se používala při zánětu krku, dásní a celé ústní dutiny, protože nejen že vyčistí, ale tlumí i bolest.
Doporučení: Bylinkový polštářek - pro dobrou náladu a pohodu, Bylinkový polštářek - při nachlazení
Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /
Relaxační koupele
Koupel spojená s inhalací posiluje a preventivně chrání horní cesty dýchací.
K potírání pokožky
Používá se na uklidnění nervů a proti bolesti.
Co zajímavého na vnitřní užití?
Odvar z dobromysly je zaručeným lékem na kašle i záněty. 2 lžičky sušené dobromysly povaříme 3 minuty ve čtvrt litru vody, necháme 15 minut louhovat, potom scedíme. Pijeme při kašli, zánětu průdušek, při zácpě a žlučových kamenech.
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři
„Pití odvaru dobromysli ve víně odpírá všemu jedu pocházejícímu od uštknutí anebo bodnutí. Mytí odvarem dobromysli ve vodě v lázni zahání svrab, prašivost, žlutou nemoc. Při velkém nucení na stolici a nemožnosti se vyprázdniti nechť si nemocný posype konečník práškem z dobromysli a dostane stolici.“