Herbář Mýdlárny Rubens

Dobromysl

Dobromysl

Origanum vulgare Jak už krásný český název napovídá, tato bylinka vždy sloužila ke snížení negace. Jak v myšlenkách, tak v těle. Používá se celá nať. Sbíráme nejlépe v rozkvětu za plného léta. Dobromysl je velice účinná při vnějším i vnitřním užití.

Jaké účinky naši předkové vypozorovali?

Naši předci používali dobromysl na podporu dobré mysli (je antidepresivní), na celkové zklidnění a uvolnění křečí. Výrazně napomáhá při odkašlávání, léčbě zánětů i při černém kašli. Jako kloktadlo se používala při zánětu krku, dásní a celé ústní dutiny, protože nejen že vyčistí, ale tlumí i bolest.

Doporučení: Bylinkový polštářek - pro dobrou náladu a pohodu, Bylinkový polštářek - při nachlazení

Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /

Relaxační koupele

Koupel spojená s inhalací posiluje a preventivně chrání horní cesty dýchací.

K potírání pokožky

Používá se na uklidnění nervů a proti bolesti.

Co zajímavého na vnitřní užití?

Odvar z dobromysly je zaručeným lékem na kašle i záněty. 2 lžičky sušené dobromysly povaříme 3 minuty ve čtvrt litru vody, necháme 15 minut louhovat, potom scedíme. Pijeme při kašli, zánětu průdušek, při zácpě a žlučových kamenech.

A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři

„Pití odvaru dobromysli ve víně odpírá všemu jedu pocházejícímu od uštknutí anebo bodnutí. Mytí odvarem dobromysli ve vodě v lázni zahání svrab, prašivost, žlutou nemoc. Při velkém nucení na stolici a nemožnosti se vyprázdniti nechť si nemocný posype konečník práškem z dobromysli a dostane stolici.“

 

Image
Mýdlárna Rubens

Růžová 195 obec Růžová, 405 02 Ústecký kraj
Miloslava Hrachovcová

+420 737 337 011

+420 604 783 281