Foeniculum vulgare Již od starověku je považován za koření, zeleninu i léčivku.. Používají se – vyzrálé plody. Sbíráme od července do září. Dosoušet při teplotě do 35°C, neboť je to siličná droga. Fenykl je vhodný jak na vnější použití, tak vnitřně.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Působí výrazně desinfekčně, uvolňuje křeče hladkého svalstva, odstraňuje nadýmání. Doporučuje se pro kojící matky, povzbuzuje činnost mléčných žláz. Pomáhá uvolňovat hleny při zánětech průdušek. Silný odvar z fenyklu je vhodný k omývání očí při zánětu spojivek.
Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /
Relaxační koupele
Při nečisté pleti pomáhá fenykl k její vyčištění a napomáhá k rychlejšímu hojení aknotizující pleti, uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zevně je doporučován k protizánětlivým očním lázním. Doporučení: Fenyklová mýdlová drť do koupele
K potírání pokožky
Při křečích břicha, při plynatosti, zklidňuje napětí prsou při kojení. Vhodné k potírání bříška novorozenců.
Na očistu těla
Zvlášť vhodná na mastnou pleť.
Co zajímavého na vnitřní užití?
V Asijských zemích najdeme semínka fenyklu na všech stolech, kde se podává jídlo. Používá se jako „digestiv“. Žvýkáním si nejen vydesinfikujeme ústa po jídle, ale též to působí na dobré trávení. V našich zemích je znám hlavně fenyklový čaj pro děti proti plynatosti.
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři
„Proplachování úst odvarem je dobré proti žábě a otoku hrdla. Fenykl namočený v horké vodě a přiložený na oči, odstraňuje z nich červené místa.„ „Fenykl se dává s úspěchem do klystýru, který používáme proti křeči břišní anebo proti střevní dně. Fenyklem namočeným v oleji se mají mazati lidé, o které se pokouší šlak, neboť zahřívá studené údy a nervy.“