Chamomilla recutita Ač naprosto obyčejná bylina rostoucí obyčejně mezi obilím a neobdělávanou zemí s neobyčejnými účinky. Používají se – květy. Sbíráme třetí až pátý den po rozkvětu, za suchého počasí nejlépe mezi 10 a 16 hodinou.
Léčivé vlastnosti nejlépe využijeme v kombinaci vnitřního a vnějšího užití.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Účinně působí při léčbě popálenin, zánětů a vředů a hemeroidů. Eliminuje tvorbu jizev, urychluje hojení poškozené kůže, třeba i při radiovém a rentgenovém záření. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi a podporuje trávení. Protizánětlivé a protikřečové účinky heřmánku jsou obecně známy. Proto je vhodný při léčbě drobných ranek, popraskané kůže či odřenin.
Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /
Relaxační koupele
Heřmánková mýdlová drť do koupele
Hojivé účinky heřmánku pomáhají při léčbě popálenin, při hemeroidech, gynekologických obtížích. Vhodný též při léčbě drobných ranek, popraskané kůže či odřenin.
Na očistu těla
Přírodní bylinkové mýdlo s heřmánkem
Zvlášť vhodná na mastnou pleť, čistí a desinfikuje pokožku
Bylinkové polštáře
Bylinkový polštářek - na dýchací problémy
Inhalace při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek.
Co zajímavého na vnitřní užití?
Nejvhodnější forma je heřmánkový čaj nebo nálev, který léčivě působí zejména v trávicím strojí, kde upravuje jeho činnost a navrací chuť k jídlu. Nedoporučuje se ovšem k pití večer, jelikož může způsobit nespavost.
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři
„Květ rmenový jest velice obyčejným lékem proti bolení břicha, matky, ledvin, měchýře i kamene a mezi všemi bylinami, kterých s prospěchem užíváme ke koupelím a napářkám proti kamenu jest rmenové kvítí principiální a hlavní.“