Herbář Mýdlárny Rubens

Meduňka

Meduňka
Melissa officinalis Nazývána též elixír života. Proč? Působí na uklidnění celého organismu při nervovém vypětí. Používají se - nať a listy. Sbíráme v červnu a červenci před rozkvětem, nejlépe v chladnějších suchých dnech. Meduňka je vhodná jak na vnější použití, tak vnitřně. 

Jaké účinky naši předkové vypozorovali?

Největší pozornost zasluhují sedativní účinky. Příznivě působí na nervový systém, který spolu s různými neurózami zklidňuje. Je hojně využívána také při nespavosti, žaludečních a srdečních obtížích a ke zklidnění psychické nepohody. Je povzbuzujícím prostředkem fyzickým i duševním, a proto velice příznivě působí na délku života.

Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /

 

Relaxační koupele

 

Meduňková mýdlová drť do koupele

Mýdlová drť do koupele - meduňka

Mají zklidňující účinky v případě poruch nervové soustavy, tiší revmatické opuchliny, pohmožděniny a krevní sraženiny, při svalových křečích a bolestech břicha.

K potírání pokožky

 

Přírodní bylinkový olej s meduňkou

Přírodní bylinkový olej s meduňkou

Při migréně a na bolavá revmatická místa, posilují organismus a tiší bolesti hlavy.

Na očistu těla

 

Přírodní bylinkové mýdlo s meduňkou

Přírodní bylinkové mýdlo s meduňkou

Zvlášť vhodná na mastnou pleť.

 

Co zajímavého na vnitřní užití?

Čaje známe všichni. Nás určitě zaujal recept na Karmelitské kapky: ½ kg sušené meduňky 20g citronové kůry 10g skořice 10g muškátového oříšku 1l koňaku vše smícháme a necháme 10 dní stát na světle poté zcedíme a užíváme jednoho panáčka denně

A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři:

„Melissa má moc otvírající a vyvádějící, posiluje srdce a mozek. Rovněž tak odnímá a zapuzuje starosti, péči zármutek, lekání, noční strašení z hrubokrevnosti a odtud pocházející nespavosti.“

Image
Mýdlárna Rubens

Růžová 195 obec Růžová, 405 02 Ústecký kraj
Miloslava Hrachovcová

+420 737 337 011

+420 604 783 281