Calendula officinalis Nejpoužívanější léčivka, která nejen léčí tělo ,ale rozkvetlá na záhonech i duši. Používají se – jazykové květy nebo celé úbory. Sbíráme od července do září, nejlépe mezi 10-11 hodinou. Měsíček je vhodný jak na vnější použití, tak vnitřně.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Hlavní léčebné využití je zevní, velmi příznivě napomáhá hojení otevřených ran, vředů, ekzémů, blahodárně působí při virových a bakteriálních infekcích jako je moučnice a mykózy nohou. Výrazně pomáhá při léčbě křečových žil, popálenin a omrzlin. Čistí hnisavé rány, záněty a bércové vředy. Působí také proti otevřeným ranám, ekzémům, opruzeninám a preventivně proti otravě krve.
Relaxační koupele
Měsíčková mýdlová drť do koupele
Má schopnost zjemňovat pokožku, zvláčňuje ji, likviduje plísně, bakterie, infekce, vhodný zánětech tlustého střeva, při hemeriodech.
Na očistu těla
Přírodní bylinkové mýdlo s měsíčkem lékařským
Zvlášť vhodná na suchou, citlivou pokožku. Desinfikuje.
K potírání pokožky
Vhodný na křečové žíly, při syndromu neklidných nohou, krevní podlitiny, proleženiny, dekubity, plísně na nohou, olej mírní bolesti uší.
Co zajímavého na vnitřní užití?
Květy měsíčku naložíme do pálenky, v poměru 1:4, necháme louhovat. Používá se při zánětu dutiny ústní, zánětech v krku, bolesti zubů.
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři:
“Ženy a zvláště kojné chůvy, které mají velikou bolest a zánět prsu, mají si odvar z byliny přikládat na všechny zapálené a horké rány, působí též proti ztlučeninám a podlitinám neboť rozpouští a ven vytahuje“