Equisetumarvense
O této bylince se často hovoří jako o žijící fosilii, neboť spolu s dalšími druhy náleží do třídy Equisetopsida, která dominovala krajině prvohor před stem milionů let.
Nať musí být zelená - sbírá se od června do září.
Přeslička je vhodná jak na vnější použití, tak vnitřně. Pozor bychom si však měli dát na záměnu za jiné druhy přesličky a nadměrné vnitřní užívání.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Naši předci si přesličky považovali především pro její schopnost zastavovat krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře. Má také velmi silné desinfekční účinky. Náš velký přírodní léčitel, pan Kneipp, o ní říkával: „Mimořádně poslouží při zastaralých chorobách, při hnisavých ranách, rakovinových vředech, dokonce i při zánětu kostní dřeně. Škodliviny umyje, rozpustí a vypálí. Často se vlhká, teplá bylina zabalí do mokrých ručníků a přiloží na léčené místo.“
K potírání pokožky
Bylinkové mazání Přeslička a Tymián
Při hnisavých zánětech a zanícených ranách, je silně antiseptická a antibakteriální.
Další zajímavé užití?
Kromě našeho mazání bychom určitě doporučili i sedací koupel v přesličce, a to především při těžkých zánětech, například i ledvinové pánvičky.
100 g přesličky dáme do studené vody na noc následující den ohřejeme k varu a přilejeme do vany doba koupání 20 minut neosušit se, mokrý se zabalit do županu pařit se dále v posteli jednu hodinu voda musí při koupeli sahat až nad ledviny.