Je právem nazývána královnou květin, její krása i vůně provází lidstvo od nepaměti. Používají se korunní plátky. Sbíráme v plném rozkvětu, od května do června, vždy dopoledne (nejvyšší obsah silic). Růže je velice účinná při vnějším i vnitřním užití.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Už v dávných dobách lidé věděli, že růže je nejen krásná, ale i velmi léčivá rostlina. Díky svým antivirovým látkám pomáhá při astmatu, chřipce i nachlazení. A co je zajímavé – snižuje i množství viru HIV a projevy alergií. Růžový sirup se též často používal díky svým účinkům proti nespavosti a depresím. Růže zastavuje také průjem a silnou menstruaci a snižuje krevní cukr a cholesterol. Brání také vzniku ledvinových kamenů a vředů.
K potírání pokožky
Na popáleniny a horké otoky. Velmi příjemně voní.
Na očistu těla
K lehkému vypnutí pleti. Doporučení: Bylinkové mýdlo s lístky růží - ke koupi na Děčínském zámku
Co zajímavého na vnitřní užití?
Chcete vyzkoušet výborný i léčivý sirup z okvětních plátků růží?
Sirup z okvětních plátků růží:
- 250g cukru
- 1 litr vody
- 2 plné hrsti čerstvých okvětních plátků
- šťáva z ¼ citronu
- lžičku skořice
svaříme 250g cukru s 1l vody pak přidáme okvětní plátky a nakonec citronovou šťávu a skořici sirup necháme dva až tři dny vylouhovat potom přecedíme a slijeme do sklenic Proti kašli, neduhům s průduškami a zánětům.
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři:
„Mazání páteře vzadu odvarem listí v dřevěném oleji zahřívá celé tělo a slouží prospěšně proti zimničné třasavce. Z listí nebo ze šťávy dělají ranhojiči dobrou a léčivou mast na rány hlavy a lebky. Také jest dobrá tato bylina proti otokům a vředům.“