Salvia officinalis
Šalvěj se v období středověku spojovala s nesmrtelností člověka, nejspíše díky jejím výborným desinfekčním vlastnostem (z latiny salvare – léčit).
Používají se – nezdřevnatělá nať a listy. Sbíráme v květnu až červenci, krátce před úplným rozkvětem, za suchého počasí a nejlépe okolo poledne. Šalvěj je velice účinná jak při vnějším, tak i při vnitřním použití.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Díky svým antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem je silnou přírodní desinfekcí. Její činné látky působí protizánětlivě, baktericidně, mírně močopudně a svíravě. Uplatňuje se také při obtížné menstruaci či v přechodu. Pomáhá s léčbou špatně se hojících až zanícených ran. Vhodná také na zmírnění pocení.
Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /
Relaxační koupele
Šalvějová mýdlová drť
do koupele
Šalvějová koupel desinfikuje pokožku a snižuje potivost.
K potírání pokožky
Přírodní bylinkový olej
se šalvějí
Při léčbě špatně se hojících až zanícených ran, při léčbě jizev a snížení pocení.
Na očistu těla
Přírodní bylinkové mýdlo
se šalvějí
K desinfekci rukou, celého těla, ničí kvasinky a plísně, vhodné na intimní hygienu.
Co zajímavého na vnitřní užití?
Pokud rádi mlsáte a chtěli byste zkombinovat sladké s léčivými účinky bylinek, určitě doporučujeme tyto šalvějové bonbóny.
Šalvějové bonbóny:
- 120g medu
- 100g krystalového cukru
- 2 lžíce nadrcených lístků sušené šalvěje
- šťáva z poloviny citronu
Všechny ingredience povaříme hmota je hotová, jakmile kapku z ní vyndáme mimo hrnec a ztvrdne pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři
„Napářka teplou parou z odvaru šalvěje ve vodě od spodku vyhání mocně ženskou nemoc i lůžko. Přikládání listí vařeného ve vodě stravuje otoky, vytahuje z těla třísky i jiné věci uvízlé v těle.