Hypericum perforatum
Je také nazývána bylinou svatojánskou, poněvadž byť by se léto zpozdilo sebevíce, vždy rozkvete do 24. června.
Používají se – kvetoucí nať nebo samotné květy. Sbíráme v červnu až srpnu, nejlépe v rozkvětu. Třezalka je vhodná na vnitřní i vnější použití.
Jaké účinky naši předkové vypozorovali?
Působí velmi léčivě na ekzémy, odstraňuje otoky, pomáhá hojit rány i pohmožděniny. Urychluje regeneraci při popáleninách, jak od slunce, tak třeba od horké vody či oleje. Je silně protizánětlivá, působí tak proti hemeroidům a špatně se hojícím ranám.
Nepoužívat produkt z třezalky na přímém slunci!
K potírání pokožky
Působí na záněty konečků nervů, zklidňuje a léčí popálenou pokožku jak od slunce, tak mechanické spáleniny. Při návštěvě léčitele z Indie, řeč se zavedla na bolesti zad. Jakou bylinu doporučit? Rozhlédl se po naší výrobně a jeho úsměv se rozzářil. „Vždyť jí zde máte - třezalka. Bez té si neumím představit léčení". Tiší bolesti zad a nervových zakončení.
Co zajímavého na vnitřní užití?
Nejjednodušší a účinná možnost jak využít vlastnosti třezalky je obyčejný čajový nálev. Při vnitřním užití působí především na psychiku, při depresích, úzkosti a nervozitě. Velice dobře také působí proti problémům s trávicí soustavou, arytmii a zlepšuje kvalitu a činnost cév.
A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři
Mast připravená s dřevěným olejem a voskem jest znamenitě zdravá na spáleniny a na staré rány. Rozhání pakostnici, občerstvuje nervy, odnímá třes, a křeč údů, vrací citlivost a pohyb.