Herbář Mýdlárny Rubens

Třezalka

Třezalka

Hypericum perforatum
Je také nazývána bylinou svatojánskou, poněvadž byť by se léto zpozdilo sebevíce, vždy rozkvete do 24. června.

Používají se – kvetoucí nať nebo samotné květy. Sbíráme v červnu až srpnu, nejlépe v rozkvětu. Třezalka je vhodná na vnitřní i vnější použití. 

Jaké účinky naši předkové vypozorovali?

Působí velmi léčivě na ekzémy, odstraňuje otoky, pomáhá hojit rány i pohmožděniny. Urychluje regeneraci při popáleninách, jak od slunce, tak třeba od horké vody či oleje. Je silně protizánětlivá, působí tak proti hemeroidům a špatně se hojícím ranám.

Při vnější očistě? / což v našem oboru je zásadní /
 

Nepoužívat produkt z třezalky na přímém slunci!

K potírání pokožky

Působí na záněty konečků nervů, zklidňuje a léčí popálenou pokožku jak od slunce, tak mechanické spáleniny. Při návštěvě léčitele z Indie, řeč se zavedla na bolesti zad. Jakou bylinu doporučit? Rozhlédl se po naší výrobně a jeho úsměv se rozzářil. „Vždyť jí zde máte - třezalka. Bez té si neumím představit léčení". Tiší bolesti zad a nervových zakončení.

 

Co zajímavého na vnitřní užití?

Nejjednodušší a účinná možnost jak využít vlastnosti třezalky je obyčejný čajový nálev. Při vnitřním užití působí především na psychiku, při depresích, úzkosti a nervozitě. Velice dobře také působí proti problémům s trávicí soustavou, arytmii a zlepšuje kvalitu a činnost cév.

A co je psáno krásnou češtinou v Matthioliho Herbáři

Mast připravená s dřevěným olejem a voskem jest znamenitě zdravá na spáleniny a na staré rány. Rozhání pakostnici, občerstvuje nervy, odnímá třes, a křeč údů, vrací citlivost a pohyb.

 

Image
Mýdlárna Rubens

Růžová 195 obec Růžová, 405 02 Ústecký kraj
Miloslava Hrachovcová

+420 737 337 011

+420 604 783 281